2011-10-11

Kominek.

Nie ma lepszej pory na pieczenie chleba niż wczesna jesień. Dojmująca szarość za oknem i zimne jeszcze kaloryfery, sprawiają, że z radością zanurzam ręce w lepkim cieście, które wyrabiam, zagniatam, wyrabiam...by w końcu wstawić mało kształtną szarą masę do piekarnika i wyjąć piękny złocisty, śpiewajacy bochenek. W trakcie tej magicznej przemiany biorę wygodne krzeslo, książkę i siadam przed piekarnikiem - moim jesiennym kominkiem, wspominając ciepły i słoneczny wrzesień.


Im bardziej jestem zabiegana i zajęta spełnianiem marzeń (o czym w nastepnym wpisie), tym bardziej potrzebuję takich momentów. Kiedy czas zwalnia - bo przecież nie można pospieszyć wyrastającego chleba i kiedy łapię oddech. 
Zapraszam na jasny chleb żytni (light rye bread) Jeffrey'a Hamelmana, który zasadniczo jest chlebem pszennym, ale na żytnim zakwasie. Light rye jest dość lekki, prosty do zrobienia, idealny do moich ulubionych ostatnio kanapek z hummusem i ogórkiem kiszonym :) Poniżej wersja z moimi zmianami - może się skusicie? Już za parę dni Światowy Dzień Chleba :)

Bake Bread for World Bread Day 2011


Jasny chleb żytni

przepis na jeden duży bochenek pieczony w keksówce 10x20cm lub prostokątnej formie 12x18cm (mierzone po dnie)

zaczyn:
70g mąki jasnej żytniej (typ 720)
55g wody
1 czubata łyżka aktywnego zakwasu żytniego (dokarmionego 10 - 12h wcześniej)

Wszystkie składniki wymieszać w misce, przykryć folią i odstawić na 12h w temperaturze pokojowej (21°C).  Przed dodaniem pozostałych składników do sfermentowanego już zaczynu odejmuję jedną łyżkę, którą dokarmiam i używam do następnego chleba.


ciasto właściwe:
cały zaczyn
385g mąki pszennej chlebowej
250g wody
1 łyżka czarnuszki (w oryginale kminku)
1 1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki drożdży instant

Wszystkie składniki wymieszać w dużej misce, wyrobić mikserem z hakami- zajmie to ok. 5 minut.

Miskę przykryć folią i odstawić do fermentacji w temperaturze pokojowej na 1h. Wyrośnięte ciasto przełożyć do natłuszczonej i  wysypanej otrębami formy. Odstawić do wyrastania na40 min. do 1h w ciepłe miejsce.
Piekanik nagrzać do 240°C, naparować (wrzucam dwie kostki lodu na dno). Wstawić wyrośnięty chleb i piec przez 15 minut, następnie obniżyć temperaturę do 225°C i piec 20 - 25 minut.  Ostudzić na kratce. Smacznego!


9 comments:

  1. No z tym ogórkiem to już przesadziłaś:) miałam nie jeść chleba i nie piec wcale a tu taki piękny i jeszcze ten ogórasek:))

    ReplyDelete
  2. ogórek to jest kropka nad "i" ;) bez ogórka się nie obejdzie :D

    ReplyDelete
  3. Piękny chlebek upiekłaś. Ja kocham domowy chleb. Uwielbiam piec chleby sama, bo są moje, z miłością, z tym, co wrzucę do ciasta chlebowego. Cos pięknego. Uwielbiam taki chleb nawet z samym masłem, ale jak widzę tego ogóra Twojego, to zaraz go zwinę i na chleb. Kurcze, a kromkę chleba dostanę? Tak tylko pytam... ;-)

    ReplyDelete
  4. Widzę, że nie tylko ja gapię się w piekarnik :)
    Uwielbiam to ciepło i zapach, jak się z niego wydobywa podczas pieczenia!
    A potem wgryzanie się w jeszcze lekko ciepłą kromkę z chrupiąca skórką...
    :)

    ReplyDelete
  5. Pieknie wygląda...taki cieplutki z masełkiem..mniam!

    ReplyDelete
  6. Interesujący przepis. U nas do pieczenia chleba zawsze wykorzystujemy 80 - 90% mieszanki mąki ekologicznej razowej i orkiszowej oraz 10-20% białej ekologicznej mąki. Do tego dodajemy dużo różnych ziarenek :) Polecam wszystkim taki chleb! Jego walory zdrowotne są wspaniałe, dzięki niemu znika wiele dolegliwości trawiennych i poprawia się samopoczucie. Duża zawartość błonnika i witamin z grupy B w takim chlebie potrafi zdziałać cuda :)

    ReplyDelete
  7. Pięknie sie prezentuje i pewnie równie dobrze smakuje!

    --
    http://paulinakolondra.pl/blog

    ReplyDelete
  8. O tak! Piękny. A te ogóras małosolny na wierzchu wywołał u mnie ślinotok!

    ReplyDelete

Related Posts with Thumbnails