Myślałam nad tym pytaniem długo. No knead bread jest bardzo prosty, ale wymaga posiadania żeliwnego garnka. Chciałam, żeby można było pominąć składanie bochenka i specjalne naczynia do pieczenia / kamień - ot po prostu szukałam chleba na drożdżach, który można upiec w keksówce. Zarazem zależało mi na smaku i trwałości - czyli konieczny jest zaczyn i fermentacja.
Wszystkie warunki spełnia country bread (wiejski chleb) Jeffrey'a Hamelmana, znaleziony w jego magnum opus "Bread". Smakuje prawie jak zakwasowiec, chociaż jest na drożdżach, utrzymuje świeżość ok. 4 dni oraz bez problemu piecze się w keksówce. Gorąco polecam!
Country bread (chleb wiejski)
Zaczyn (przygotowujemy 12h / noc przed pieczeniem):
135g wody
1/16 łyżeczki drożdży instant (= szczypta / na czubku łyżeczki) lub 1g świeżych
225g mąki pszennej chlebowej (typ 720)
3/4 łyżeczki soli (ok. 5g)
W dużej misce drożdże rozpuść w wodzie, dodaj mąkę i sól, dobrze wymieszaj. Zaczyn powinien być bardzo gęsty, jeśli jest b. suchy (tj nie udało się wmieszać całej mąki) można dodać dodatkowe 2-3 łyżki wody. Miskę przykryć folią i odstawić do fermentacji na 12h. Gotowy zaczyn będzie wyraźnie wyrośnięty.
Ciasto właściwe:
225g mąki pszennej chlebowej
175g wody
3/4 łyżeczki soli (ok. 5g)
1/4 łyżeczki drożdży instant lub 3g świeżych
cały zaczyn
Mikserem wymieszaj wszystkie składniki oprócz zaczynu. Zaczyn dodawaj kawałkami, mieszając dokładnie po każdym dodaniu. Ciasto powinno być bardzo kleiste, jeśli takie nie jest, dodaj odrobinę wody. Wyrabiaj mikserem aż ciasto będzie gładkie i odstające od boków miski (ok. 5 minut).
Przykryj folią i odstaw do wyrastania na 2 i pół godziny. W trakcie wyrastania możesz złożyć bochenek dwa razy (ale chleb wyjdzie także bez składania).
Po tym czasie przygotuj keksówkę o długości 25cm - wysmaruj olejem i wysyp dużą ilością otrąb. Wyjmij ciasto na omączony lub nasmarowany oliwą blat i delikatnie uformuj owalny bochenek. Przełóż go do keksówki, przykryj folią i odstaw do wyrastania na półtorej godziny, aż podwoi objętość.
Pod koniec wyrastania rozgrzej piekarnik do 230°C. Na dno piekarnika wrzuć dwie / trzy kostki lodu i wstaw wyrośnięty chleb. Piecz przez 35 minut, po 20 minutach uchylając na chwilę drzwiczki, by wypuścić parę. Upieczony chleb wyjmij z foremki i ostudź na kratce - nie kroimy ciepłego chleba :) Chleb popukany od spodu powinien wydawać głuchy odgłos.
Smacznego!
Oo, to coś dla mnie. Zapiszę sobie i upiekę w najbliższym czasie.
ReplyDeleteP.S A tych pomidorów to TAK zazdroszczę - u mnie przez przekrojonego pomidora można miasto oglądać, taki jest przezroczysty!
Dla początkujących, czyli dla mnie.
ReplyDeletehttp://wrotkaonline.blox.pl/html
mniam, jaki cudny chlebek:) ta chrupiaca skorka, ten miazsz... oj, zjadlabym ja takie kromeczki z maselkiem:)
ReplyDeleteO taki chleb to ja lubię!
ReplyDeleteWiejski, na zakwasie, z dziurkami i chrupiącą skórką :)
I do tego domowy dżem. Mniam!
piękny chlebek, ma cudny miąższ. na zdjęciu moja ulubiona wersja kanapek :)
ReplyDeleteŚwietne zdjęcia i świetny chleb! Upieczenie chleba wciąż jest dla mnie wyzwaniem, więc podziwiam i zazdroszczę :)
ReplyDeleteCzęsto go robię, ale piekę luzem, nie w keksówce. Taki okrągły jest jeszcze bardziej wiejski :)
ReplyDeleteO kurczę!To dla mnie! Po przeczytaniu przepisu nie brzmi strasznie trudno, może nawet mi się uda? No i HAmelman mówi sam za siebie :)
ReplyDeletePiekny chlebek Misiu. A ten miazsz po prostu zachwycajacy. Mam pytanie: czy da sie uformowac z tego ciasta bochenek i upiec bez formy? Bedzie trzymal ksztalt? Pytam, bo ja tak bardzo nie lubie piec w keksowkach...
ReplyDeleteArven: pomidory wciąż niestety włoskie, ale rzeczywiście wyjątkowo się udały no i słodkie były. Ale tam mają już bardzo ciepłą wiosnę jak jaskółki donoszą ;)
ReplyDeleteAnia vel Vespertine: uda się na pewno! :) Jak się nie uda to zapraszam, z przyjemnością upiekę dwa bochenki (o ile dobrze pamiętam to mieszkamy obie gdzieś w okolicy Wrzeszcza)
ReplyDeleteMajka: tak, oczywiście można go upiec bez formy, ale trzeba go w trakcie pierwszego wyrastania dwa razy składać, przed uformowaniem bochenka dać mu odpocząć z 20 minut i dopiero potem formować. Bez składania niestety rozjedzie się i rozpłynie. Przyda się także dobrze nagrzany kamień do pizzy.
ReplyDeleteto ostatnie zdjęcie jest po prostu rewelacyjne!Piękny chleb!
ReplyDeleteChleb idealny, wygląda obłędnie.
ReplyDeleteChyba go jeszcze nie piekłam - a prezentuje się - również po Twoim opisie - bardzo dobrze!
ReplyDeleteI bardzo mi się zdjęcie numer dwa podoba :)