Dzisiejsza szarlotka na kruchym spodzie mogłaby nazywać się tartą jabłkową. Delikatna, lecz z charakterem, którego nadaje jej cynamon. Nie za słodka, prosi się o szklankę dobrego białego wina. Albo porcję bitej śmietany. Szarlotka zniknęła co do okruszka w przeciągu dwóch godzin po upieczeniu... Czy jest coś jeszcze co mogę napisać, by zachęcić Was do jej spróbowania? Mam nadzieję, że nie. :) Zapraszam...
Szarlotka na kruchym cieście
Przepis na 1 tartę (27cm średnicy).
Ciasto kruche - pâte brisée wg Pierre Hermé*:
188g masła, w temperaturze pokojowej, pocięte na kawałki
250g zwykłej białej mąki
1 niepełna łyżeczka soli
1 żółtko
1 niepełna łyżeczka cukru pudru
50ml pełnotłustego mleka w temperaturze pokojowej
2 łyżeczki cynamonu
1/2 szklanki cukru - ważne: spróbuj jabłek i dosłodź do smaku
1 żółtko + 1 łyżeczka słodkiej śmietany (może być kremówka)
1. Umieść masło w misce. Porządnie wymieszaj drewnianą łyżką aż zmięknie. Dodaj sól i żółtko. W osobnej miseczce wymieszaj cukier z mlekiem. Dodaj do masła, mieszając cały czas.
2. Przesiej mąkę do dużego talerza i dodawaj do mieszaniny masła i mleka. Do mieszania użyj drewnianej łyżki lub dłoni - delikatnie uformuj ciasto.
3. Na oprószonej mąką stolnicy, dłońmi uformuj ciasto. Zrób to delikatnie, bardzo szybko. Im krócej trwa cały proces, tym ciasto będzie delikatniejsze i bardziej kruche. Nie powinno to trwać dłużej niz 4-5minut.
4. Podziel na 2 części - jedna większa (ok. 300-350g), druga mniejsza. Uformuj kule, lekko spłaszcz i zawiń każdą z nich w folię spożywczą. Włóż do lodówki na minimum 2 godziny. Schłodzenie ciasta w lodówce umożliwia 'rozluźnienie' glutenu w mące. Sprawi także, że ciasto nie skurczy się za bardzo w gorącym piekarniku.
5. Schłodzone ciasto (większa porcja), rozwałkuj pomiędzy dwoma kawałkami papieru do pieczenia. Od czasu do czasu odklej papier od ciasta. Kiedy ciasto jest 3-5mm grube, przełóż je do tarty. Powinno wypełnić dół jak i boki, odetnij wystające kawałki.
6. Palcami delikatnie dociśnij ciasto do boków tarty. Jeśli ciasto się pokruszy albo połamie, po prostu zlep je ponownie uważając by nie rozciągnąć ciasta. Ciasto ponakłuwaj widelcem i wstaw do lodówki na 30 minut.
7. Umyj i obierz jabłka. Następnie zetrzyj je do garnka na tarce o grubych oczkach. Dodaj cynamon i cukier - do smaku. Gotuj jabłka na średnim/ małym ogniu przez 5-10 minut aż zmiękną odrobinę. (Nie chcemy by się całkowicie rozlatywały i były papkowate.)
8. Wytnij kółeczko z papieru do pieczenia - powinno być o parę centymetrów większe niż średnica tarty. Zginaj kółeczko na pół, i na jeszcze raz na pół, aż powstanie trójkąt. Nożyczkami postrzęp okrągły brzeg trójkąta - w tej sposób papier ładnie wpasuje się w okrągłą foremkę.
9. Wymij tartę z lodówki. Wyłóż kółeczkiem z papieru do pieczenia i wysyp suchą fasolą - dzięki temu ciasto nie będzie się podnosić w czasie pieczenia i zachowa ładny kształt.
10. Nagrzej piekarnik do 180°C. Piecz tartaletki przez 18-20 minut. Po tym czasie tarta będzie tylko częściowo upieczona. Ostudź na kratce.
11. Wypełnij tarte (aż do brzegu) jabłkami.
12. Wyjmij mniejszą porcję ciasta z lodówki. rozwałkuj pomiędzy dwoma kawałkami papieru do pieczenia do grubości 3mm. Aby zrobić szachownicę wytnij z ciasta paski grubości 1cm i rozłóż je na cieście przeplatając. Gdy szachownica / kratka z ciasta jest już gotowa posmaruj ją (używając pędzelka) żółtkiem wymieszanym ze słodką śmietaną.
13. Piecz szarlotkę przez 30 minut w 180°C aż się zarumieni. Ostudź porządnie zanim ją pokroisz! (wiem wiem, jest to _bardzo_ trudne... zwłaszcza jak w zamrażalniku czekają lody waniliowe...)
No comments:
Post a Comment